Każdy kto staje w pewnej chwili przed dylematem wyboru ogrodzenia swojej posesji, powinien ,oprócz wyboru samego ogrodzenia(który najczęściej opiera się na gustach samego klienta oraz zasobności jego portfela), dotyczyć także technicznych kwestii jego montażu i użytkowania. Na tym właśnie postaramy się skupić odstawiając na bok gusta klienta i wspomnianą zdolność płatniczą.
Na samym wstępie powinniśmy się zastanowić, jakie zadanie ma spełniać ogrodzenie - czy ma być jedynie miłą dla oka ozdobą czy raczej korzystać z pierwotnej funkcji jaka przyświecała pierwszym takim konstrukcjom - ma ograniczać możliwy kontakt z otoczeniem - czy to fizyczny czy choćby pod postacią zwykłego zerkania naszych sąsiadów i przechodniów na nasz teren. Jeśli zależy nam na tym aby nikt nie powołany nie przedarł się na nasz teren dobrym rozwiązaniem byłoby zwiększenie wysokości ogrodzenia utrudniające(ale nie uniemożliwiające niestety wtargnięcie na naszą posesję). Niestety z doświadczenia nabytego na przestrzeni lat możemy stwierdzić, iż optymalną wysokością ogrodzenia, przy której wygląda jeszcze "reprezentatywnie" to 145-180cm. Powyżej tej wartości ogrodzenie wygląda niestety jakby chroniło obiekt militarny bądź co ważniejszy zagraniczny konsulat. Kolejnym elementem, który może odstraszyć potencjalnego "gościa" może być zakończenie ogrodzenia ostrymi grotami - w zasadzie większość ogrodzeń posiada takie zakończenia z uwagi na fakt, iż jest to element estetycznego wykończenia - jako ciekawostkę podam zasłyszany fakt, iż ogrodzenie aby posiadać ostre zakończenie górnej krawędzi musi być wysokości co najmniej 180 cm - niestety nie udało mi się potwierdzić nigdzie tej informacji, a fakt iż wszyscy(także Ci duzi) producenci oferują wspomniane groty od każdej wysokości każe mi przypuszczać, iż prawo to może dotyczyć innych krajów. Jest ono całkiem rozsądne, gdyż osoba średniego wzrostu upadając przypadkiem w stronę ogrodzenia którego groty są na wysokości wyższej lub takiej jak ona sama co najwyżej sobie dozna stłuczenia głowy i nie trzeba jej będzie ściągać z ogrodzenia z pomocą pogotowia i straży pożarnej. Niestety prawo to ,jak to prawo ma w zwyczaju,szczególnie zachodnie, bardziej chroni potencjalnych włamywaczy niż właścicieli ogrodzenia. Kolejną cechą, która zadecydować może o większym stopniu odporności na zakusy osób z zewnątrz to rodzaj użytego materiału - może to być jednak broń obosieczna zarówno dla właściciela posesji jak i osoby próbującej się przez nie przedrzeć. Otóż ogrodzenia kute/z profila zamkniętego jest w zasadzie wandaloodporne(pomijając uszkodzenia powłoki lakierniczej lub warstwy ocynku) zapewnia jednak dobre oparcie do wspinaczki z uwagi na wysoką sztywność. Po drugiej stronie stoi ogrodzenie panelowe, które przy odrobinie krzepy i zapału można naruszyć np. wyginając pręty oszpecając ogrodzenie, jednak niska sztywność paneli powoduje, iż trudniej wdrapać się po nim i przeskoczyć na drugą stronę - choć jak mówi stare powiedzenie "dla chcącego nic trudnego".
Kwestię gustu i wyboru odpowiedniego wzoru i koloru pozostawiam do dyskusji wewnętrznej, chciałbym jednak przy wyborze, nawet tak zdawałoby się niezahaczającej o aspekty techniczne rzeczy ,podarować kilka, myślę niezgorszych, rad. Po pierwsze ,być może zabrzmi to brutalnie, ale mimo iż walory estetyczne odgrywają ważną rolę w życiu każdego z nas, a więc także i przy wyborze ogrodzenia, to jednak warto czasem przymknąć oko na swoje pierwotne wyobrażenia i posłuchać sugestii osoby, która na produkcji czy montażu ogrodzenia zjadła przysłowiowe zęby. Wielokrotnie spotykałem się z ogrodzeniami, które przykuwały uwagę osób trzecich swoją piękną formą i jakością wykonania czy rodzajem użytych materiałów, jednak zostały dość szybko znienawidzone przez swoich właścicieli i głównych użytkowników. Jako przykład podam bramę wjazdową jednego z naszych klientów, który zażyczył sobie, i niestety wykonawca tej bramy chyba nie był przekonywujący bądź nie miał właściwej wiedzy, bramę, której ramka, czyli element nośny i decydujący o walorach technicznych i samej wytrzymałości bramy, była wykonana z profila bodajże 10x10mm i grubości ścianki 2mm. Dodam tylko że skrzydła bramy były wysokości około 2m i szerokości podobnej. Taka konstrukcja miała sprawić wrażenie lekkości i delikatności samej bramy...co niestety udało się dosyć dobrze. Dosyć obfite wypełnienie bramy spowodowało że powierzchnia bramy na którą oddziaływał wiatr była na tyle duża że przy jej braku stabilności i małej wadze czasami widocznie "falowała" niczym gięta blacha. Problem pojawiał się także po montażu siłowników, które niestety zamontowane już przez naszą firmę, musiałby być regularnie programowane, ponieważ odginająca się konstrukcja podczas zamknięcia i docisku skrzydeł powodowała przestawienie drogi bramy i jej rozregulowanie. Ważne jest aby konstrukcja bramy była na tyle stabilna aby samej ramki, jeszcze bez wypełnienia, nie dało się ręcznie wyginać - mówiąc bardzo skrótowo. Na dowód jednak tego, że "lepsze wrogiem dobrego" przykład klienta, który zażyczył sobie bramę z najcięższego materiału, jakoby miało się to przekładać na długowieczność i wrażenie jakości przeplatanej z epatującym prestiżem, przez co ostatecznie skrzydło bramy było nie do sforsowania, jednak jego waga powodowała uginanie się skrzydła na jego długości. Zawsze można zastosować poprzeczki w ramie, które wzmacniają jego sztywność, ale należy także pamiętać, że istnieje moment gdzie nie możemy bezkrytycznie zwiększać ilości użytego materiału - pamiętajmy, że spawy na zawiasach oraz słupki,czy to metalowe czy cegła, w której są osadzone zawiasy także mają swoje granice wytrzymałości.
Wybór właściwego ogrodzenia i jego składowych jest tak szeroki, że trudno go zawrzeć w jednym artykule z uwagi na, już w tym momencie, utratę przejrzystości tekstu, dlatego resztę ważnych kwestii postanowiłem podzielić i rozpisać w innych artykułach, które mam nadzieje systematycznie dodawać. W pierwszej kolejności będą to:
- Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa
- Słupki stalowe/klinkierowe/systemowe
- Problemy na jakie można natrafić podczas montażu ogrodzenia
- Sposoby zabezpieczenia ogrodzenia : elektrozaczep, specjalne śruby mocujące
- Jak dobrać automatykę do bramy i o czym warto pamiętać
- Jak przygotować instalację pod automatykę/domofon
- oraz wiele innych na życzenie